Kilka słów o azjatyckich dramach

Zacznę może od tego, co powinniście wiedzieć, zanim zaczniecie oglądać dramy.
Są formą podobne do amerykańskich, czy polskich seriali, jednak jeżeli jesteście do nich przyzwyczajeni, możecie się zbyt szybko zniechęcić.
Moim zdaniem drama przypomina bardziej niesamowicie długi film. Akcja jest powolna, oprócz głównego wątku jest mnóstwo pobocznych zdarzeń i długich scen, gdy bohaterowie patrzą sobie w oczy albo zastanawiają, co robić. Każdy odcinek jest kontynuacją poprzedniego, zaczyna się dokładnie w momencie w którym tamten się skończył, dlatego można porównać go do pociętego na kawałki filmu. Kiedy ktoś za bardzo się wciągnie, czasem potrafi siedzieć nawet 8 godzin i bez przerwy oglądać, tak bardzo potrafią być ciekawe. ( To ja )
Trwają z zasady ok 20 godzin, czasem trochę dłużej, czasem trochę krócej. Przy pierwszej dramie jaką oglądałam strasznie mi się to dłużyło, oglądałam ją chyba ze 2 tygodnie. Teraz to właściwie czuję się wtedy, jakbym też uczestniczyła w wydarzeniach i czas trwania zupełnie mi nie przeszkadza, jak już to uważam, że jest właśnie za krótki, bo kiedy drama się kończy, dalej ma się ochotę oglądać i oglądać.
Odcinki są zazwyczaj po 50min-1h, znajdą się jednak też takie po 30, a nawet 10 min ( Exo Next Door pozdrawia). Można oczywiście nie oglądać do końca, nawet czasem lepiej, bo pod koniec odcinków są punkty kulminacyjne dramy i nie można się doczekać, co będzie dalej.
Jeżeli zaczniecie oglądać jakąś dramę, która z opisu i zdjęć wam się podoba, nie zniechęcajcie się, jeśli po pierwszym odcinku nie jesteście pewni, czy się wam to podoba. Zazwyczaj akcja rozwija się wolno, a główny wątek potrafi wejść dopiero po którymś z kolei odcinku. Warto więc zaczekać z decyzją do 2-3 odcinka ^^
Muszę również wspomnieć,że dobrze stawiać na dramy, które miały większy fundusz. Może się to wydawać powierzchownym ocenianiem, ale dramy dobrze nagrane i o lepszej jakości od razu przyjemniej się ogląda.
Suspicious Partner^

Możecie nowych dram poszukać w trendach: czy to ogólnych, czy np. z tego miesiąca. Często można znaleźć ciekawe dramy, no bo przecież za coś są popularne, hah, ale jest to naprawdę dobra opcja w takich chwilach, kiedy nie wiecie na jaki rodzaj dramy macie ochotę. Wystarczy wtedy przejrzeć kilkadziesiąt propozycji, z czego większość jest naprawdę dobra, a przecież to prostsze niż przeszukiwanie całej strony wypatrując czegoś co by się wam spodobało, prawda?
A gatunków dram jest naprawdę mnóstwo. Możecie znaleźć zarówno romanse(których jest zdecydowanie najwięcej), dramy medyczne, fantasy, historyczne i wiele innych, a w każdej kategorii znajdziecie jeszcze przecież dramy koreańskie, japońskie, chińskie i tajwańskie. Więc naprawdę jest z czego wybierać!
A teraz najważniejsze: Gdzie mogę znaleźć takie dramy?
Osobiście korzystam z 2 miejsc- w obydwu jest możliwość polskich/ angielskich napisów i oglądania za darmo.
Nie jestem pewna, czy na stronie działa wszystko  normalnie, ale pod tą samą nazwą jest aplikacja, z której korzystam już od roku i sprawdza się naprawdę super, a tłumaczenia(zwłaszcza angielskie) pojawiają się stosunkowo szybko od wyjścia danego odcinka dramy, co jest wielkim plusem.
Tu jest już trochę gorzej z szybkością tłumaczeniem, ale jeśli oglądacie dramę, która wyszła już jakiś czas temu, to bardzo polecam. No i oczywiście nie potrzeba instalować i marnować miejsca ^^

Z tej strony jeszcze nie miałam okazji korzystać, ale moja przyjaciółka tam ogląda i jej się podoba, więc myślę, że też powinna być w porządku!

Najlepsze dramy, jakie widziałam do tej pory:
(bardzo chciałam napisać tu recenzje co najmniej kilki, jednak okazało się że to coś zupełnie nie dla mnie, więc podam wam tylko kilka informacji; wszystkie dramy tutaj są koreańskie!)
1. Healer
moja ocena:9/10
gatunek: romans, akcja
główni aktorzy: Ji Chang Wook, Park Min Young, Yoo Ji Tae
2. Suspicious Partner
moja ocena: 10/10 💓
gatunek:romans, thriller, komedia
główni aktorzy: Ji Chang Wook, Nam Ji Hyun, Choi Tae Joon, Nara

3. I am not a robot (jest doperio 12 odcinków chyba)
moja ocena : 9/10
gatunek: romans, komedia 
główni aktorzy: Joo Seung Ho, Chae Soo Bin, Uhm Ki Joon4. My love from the star
moja ocena: 8/10
gatunek: romans,sci-fi
główni aktorzy: Jun Ji Hyun, Kim Soo Hyun, Yoo In Na, Park Hae Jin


5. While you were sleeping
moja ocena: 9/10
gatunek: romans,sci-fi
główni aktorzy: Lee Jong Suk, Suzy, Jung Hae In

Miłego oglądania! :)
2 komentarze:

  1. Lubię koreańskie dramy, czasem oglądam na dramaqueeen. Najbardziej lubię sageuki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cesarzowa Ki! Polecam. Genialna fabuła, stroje, aktorzy. Jedna z najlepszych dram jakie widziałem. Mnie i żonę tak wciągną serial że potrafiliśmy oglądać nawet po 5 godz dziennie. Uzależniliśmy się od tego serialu.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje do dalszego pisania, do starania się dla was, dlatego będzie mi mega miło, jeśli go zostawicie :)

Copyright © 2014 Chinguui blog , Blogger