Jak wymawiać hangeul?-Nauka koreańskiego cz.3

Kilka postów temu zrobiłam już krótką notatkę o tym, jak wymówić poszczególne litery ale, jak może się orientujecie, było to w niektórych przypadkach wyjaśnienie tylko dla tych, którzy dopiero zaczynają, albo po prostu ważniejsza dla nich jest ilość, a nie jakość. Oczywiście nie jest to nic złego, ale dziś postaram się przybliżyć wam, jak wymawiać te litery z którymi mógłby być jakikolwiek problem.

Zacznijmy od spółgłosek przydechowych- czyli tych, które wymawiamy mniej dźwięcznie niż pozostałe. Są to : ㅊ,ㅋ,ㅍ 
Wymawiamy  je jako daną literę, z dodaniem zaraz po niej krótkiego 'h'.
Więc:
ㅊ- dźwięk pomiędzy 'ć' a 'cz' +h
ㅋ- 'kh'
ㅍ- 'ph' Dalej-  
W przeciwieństwie do ㅓ, które brzmi dokładnie jak polskie 'o',
ㅗ mówimy pomiędzy 'o' a 'u'. Żeby brzmiało naturalnie, układamy usta jak do 'u' i mówimy 'o' w takim ułożeniu ust. Dosyć trudno- przynajmniej jak dla mnie- przyzwyczaić się do 
 takiego sposobu mówienia, ale z czasem będzie wychodzić naturalnie :)
To samo tyczy się oczywiście również ㅛ , z tym że wtedy mówimy 'j' przed o/u


 Dyftongi spółgłoskowe
-Czyli m.in. ㄸ, ,ㅃ
Czytamy je  jak pojedyncze litery, ale akcentujemy o wiele mocniej, nie zmiękczamy.
Np. ㄸ będzie mocnym 'd'. Możemy zapisać również jako 'dd', ale w wymowie nie podwajamy 'd', jedynie wymawiamy mocniej. 
Analogicznie:
- mocne 'g'
ㅆ-mocne 's'
- mocne 'b' 
Ćwicząc wymowę, dobrze jest wymawiać dyftongi np. głośniej, lub dłużej, żeby podkreślić, że nie są pojedynczymi literami, a to przychodzi nam prościej :)


 ㅇ-czyli 'ng'
W każdym przypadku, kiedy ㅇjest na początku sylaby- stawiamy je tam, kiedy sylaba miałaby zaczynać się od samogłoski- wymawiamy ją jako 'ng'. Czasem jednak, zwłaszcza kiedy po niej występuje inna spółgłoska, łatwiej jest ją zmiękczyć, przekształcając w dźwięk podobny do 'ą' lub 'n' z krótkim 'g'.

  Moja rada
No i najważniejsze!
Nie starajcie się wymawiać hangeula tak , jak polskiego. Wiele koreańskich głosek jest zupełnie innych i mimo że mogą być dla nas nawet bardzo trudne do wymowy, nie możemy wychodzić z założenia, że mają brzmieć jak te polskie. Bo wtedy nigdy nam się nie uda :)
~~~~~~
A wy macie jakieś triki, żeby ułatwić sobie czytanie hangula? Piszcie! ;)   

1 komentarz:

  1. Zastanawiałam się od dawna, jakiego języka zacząć się uczyć (ot, dla siebie) i ten blog zdecydowanie zachęca mnie do koreańskiego ;)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje do dalszego pisania, do starania się dla was, dlatego będzie mi mega miło, jeśli go zostawicie :)

Copyright © 2014 Chinguui blog , Blogger